Parafia

Rdzawka przez wiele lat należała do parafii w Rabce Zdrój pw. Św. Marii Magdaleny. Powstanie Parafii pw. NMP Matki Kościoła jest ściśle związane z posługą duszpasterską, którą sprawowali Księża Marianie w Rdzawce i okolicach. Pierwszy pobyt Marianów w Rdzawce to dzień 1 sierpnia 1953 roku, kiedy przybył tutaj ks. Zenon Rosłoń MIC z 8 klerykami, wśród których znalazł się pochodzący z tych stron Stanisław Chryc. Marianie podjęli stałe duszpasterstwo w Rdzawce i na pobliskiej Piątkowej Górze w roku 1964. Pięć lat później ukończono budowę pierwszego domu dla duszpasterzy.

Dom zakonny pw. NMP Matki Kościoła erygowany został w 1970 r. Do czasu otwarcia domu zakonnego w Zakopanem należeli doń wszyscy bracia pracujący na Podhalu. Parafia została erygowana w 1982 r. W roku 1990 wybudowano nowy kościół i klasztor, których poświęcenia dokonał ks. kard. Franciszek Macharski.

Więcej o dziejach Rdzawki można przeczytać w książce: Leszek Świder, „Jak to downo było”, Rdzawka 2014 oraz Leszek Świder, ks. Czesław Poloczek, „Kościół Świętego Krzyża na Obidowej w Chabówce”, Licheń Stary – Rdzawka 2015.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła - odpust w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

1300 wiernych, archidiecezja krakowska

Proboszcz: ks. Michał Rymar MIC

"Kościół p.w. Św. Krzyża na Obidowej - Piątkowej" - odpust w najbliższą niedzielę przed lub po 14 września oraz rocznica ocalenia Kościółka w I- niedzielę października.

Rektor: ks. Michał Rymar MIC

Duszpasterze:

ks. Michał Rymar MIC - przełożony, proboszcz, ekonom, rektor kościoła Świętego Krzyża na Piątkowej Górze („Obidowa”).

ks. Stanisław Kaczmarczyk MIC - duszpasterz

ks. Krzysztof Zabłocki MIC - duszpasterz, katecheta

Parafia pw. NMP Matki Kościoła

Rdzawka 205, 34-700 Rabka-Zdrój

Tel: +48 (18) 267 81 50